POWRÓT

1939

Nowa rzeczywistość, nowe możliwości

Czy 100 lat temu pomyślałbyś, że kiedykolwiek będzie możliwe dotarcie na drugi koniec świata w ciągu jednego dnia? A podróż z jednego miasta Polski do drugiego zajmie zaledwie chwilę? Po powstaniu Portu Solidarność każdy cel podróży będzie niemal na wyciągnięcie ręki. Dlaczego? Bo CPK to nie tylko lotnisko w centrum kraju, ale również sieć prawie 2000 km nowych linii kolejowych, łączących regiony w całej Polsce.

Egzotyczne wyspy, kąpiel na Florydzie czy spacer po starówce w Ostrawie? Ciężko się zdecydować, a nowych kierunków będzie więcej i więcej, bo Centralny Port Komunikacyjny to praktycznie nieograniczone możliwości podróżowania. Dzięki inwestycjom kolejowym realizowanym w ramach CPK do każdego większego miasta w Polsce dojedziemy maksymalnie w ciągu 2,5 godziny. Takich połączeń z Warszawą jeszcze nie było! Na tym jednak nie koniec – Program Kolejowy to również walka z wykluczeniem transportowym i przywrócenie kolei w miastach, w których ten środek transportu nie funkcjonował od dłuższego czasu (na przykład Łomża) oraz dociągniecie torów, tam gdzie ich w ogóle nie było (na przykład Jastrzębie-Zdrój).

Bezdyskusyjnie – dzięki kolei zyskają niemal wszyscy. Wsie, miasta, gminy oraz powiaty, ale przede wszystkim mieszkańcy. Rozwój regionów i rozszerzenie oferty połączeń ze wszystkich krańców Polski to gwarancja sukcesu i rozwój potencjału miejsc, które do tej pory były niedostępne. Turystyka – to właśnie ona daje możliwości dla szeregu innych branż: gastronomii, hoteli, rozrywki. W planach są również linie międzynarodowe. Polska zyska połączenia z Czechami na linii Katowice – Ostrawa, a podróż na Litwę będzie możliwa z wykorzystaniem linii Rail Baltica.

Nie zapominajmy jednak o samym lotnisku – o jego znaczeniu napisano już sporo, ale przypomnijmy raz jeszcze: Port Solidarność będzie zarówno największym przesiadkowym hubem pasażerskim w tej części Europy, jak i lotniskiem obsługującym cargo.

Co zyskają podróżni? Wygodę, czas i pieniądze. Planowanie podróży zagranicznej nie będzie wymagało już godzin poszukiwań połączeń z jak najmniejszą liczbą przesiadek. Wietnam, Indie, a może Kuba – z CPK nie będzie ograniczeń! Oszczędność czasu – nie będziemy musieli już korzystać z hubów przesiadkowych w Amsterdamie, Berlinie czy Frankfurcie. Nie jesteś z Warszawy? Nie szkodzi! Na lotnisko dojedziesz jednym z planowanych połączeń kolejowych lub drogowych.

Jednak żadna podróż nie będzie udana i przyjemna, jeśli nie będziemy mieli zagwarantowanego poczucia bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno przebiegu wyjazdu, jak i sytuacji naszego kraju. Co budowa CPK oznacza dla obronności naszego kraju? Zobacz!